Розробки уроків

Мета: дати загальне уявлення про нормативні акти, які регулю-
ють особливості праці неповнолітніх, а також працівників, які на-
вчаються та працюють; ознайомити з основними пільгами, які на-
даються законом неповнолітнім щодо робочого часу, часу на
відпочинок та оплати праці; формувати готовність застосовувати
отримані знання на практиці.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: таблиці.
Інформація учнів про те, як влаштовувалися на роботу їхні рід-
ні. Коментар до неї вчителя та учнів
Учитель. Людина як перша і найголовніша державна цін-
ність, якій гарантовано всі конституційні права, ще не набула та-
кого захисту, який передбачений в Основному Законі. Конституція
України гарантує право на працю, «на можливість заробляти собі
на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджуєть-
ся» (ст. 43 Конституції України). Проте вона безсила перед прогре-
суючим безробіттям. Що робити молодому спеціалістові після за-
кінчення вищого навчального закладу? Куди подітися сотням
тисяч працездатних осіб, які раптом опинилися за дверима збанк-
рутілих підприємств?
Найпоширеніший варіант пошуку роботи — через родичів і знайо-
мих. Проте на вітчизняному ринку праці вже близько восьми років
існує кілька категорій організацій, які надають послуги з працевла-
штування й гарантовано влаштовують на роботу. Йдеться про приват-
ні організації, що надають послуги з працевлаштування.
Сучасний стан працевлаштування в Україні:
1.       Переважно роботодавці шукають фахівців із певним досвідом
роботи.
2.       Завжди існує потреба у цілеспрямованих, активних, ініціатив-
них молодих людях.
3.       Найбільшим попитом сьогодні користуються професії: марке-
тологів, РК-менеджерів, фінансових директорів, менеджерів
з продажу. Протягом останнього півріччя також зросла потреба
у виробничих професіях, інженерії, фахівцях у галузі телеко-
мунікацій. На першому місці сьогодні професія бухгалтера.
4.       Перша вимога — це диплом про вищу освіту. Бажаним є досвід
роботи у галузі, в якій хоче працювати клієнт.
5.       Ґрунтовне з боку роботодавця вивчення досвіду, навичок, реко-
мендацій, а також теоретичних знань особи, яка намагається
отримати роботу.
Робота з таблицями
Ознаки (види поведінки), що належать до галузі трудового права
Ознака
Так
Ні
Укладання контракту на поставку (постачання) певної про-
дукції


Вимога (заява) збільшення зарплатні


Претензії (листи) з приводу неналежної організації відпо-
чинку в санаторії



Ознака
Так
ні
Звільнення з роботи за власним бажанням


Звільнення з роботи у зв’язку із вчиненням правопору-
шення


Утворення системи перепусток на робочі місця у трудовому
колективі



Види строків у трудовому праві
Види строків
Термін
строку
Коли він вста-
новлюється
Випробувальний строк


Строки трудового договору


Строк укладання колективного договору


Строк оформлення трудової книжки


Строк попередження працівником про
звільнення


Строк розрахунку в разі припинення трудо-
вих відносин


Строк дії дисциплінарного стягнення



Види відповідальності
показник
матеріальна
відповідальність
Дисциплінарна
відповідальність
Підстави застосування


Види стягнення


Можливість стягнення


постановка проблеми
1.       Хто із вас має досвід роботи?
2.        Хто планує?
3.        Чи є актуальною для вас тема трудових прав неповнолітніх?
На екрані: результати соціального опитування.
Вік, в якому ви заробили свої перші гроші.
         До 15 років — 34 %.
         У 15-17 років — 44 %.
         У 18 років — 11 %.
         У 19 років і старше — 10 %.
Запитання до класу
З якими проблемами стикаються молоді люди, які влаштову-
ються на роботу?
          Не відкривають трудові книжки;
          зарплата в конверті;
          випробувальний строк;
          невмотивовані звільнення.
Учитель. Усе це є порушенням закону, тому ви повинні знати
та вміти захищати свої права.
Запитання до класу
          Труд — це право чи обов‘язок?
Розповідь учителя
Основні принципи регулювання трудових відносин:
          свобода праці;
          заборона примусової праці;
          забезпечення права на створення профспілок та вступу до них;
          обов’язок сторін виконувати умови трудового договору.
Трудові права неповнолітніх:
          отримання зарплатні;
          трудовий стаж;
          премія;
          відрахування в пенсійний фонд;
          соціальне страхування;
          відпустка;
          вихідні дні;
          режим робочого часу.
Вправа «Снігова куля»
Розглядаємо питання про особливості трудових відносин з не-
повнолітніми та пільги неповнолітніх.
А.  Під час літніх канікул 16-річна Тетяна та 14-річна Марія вирі-
шили влаштуватись на роботу — розносити та розклеювати
рекламні оголошення.
Б. 16-річний Микола навчається в 11-му класі. Щоб допомогти ма-
тері, яка одна виховує його та молодшу сестру, Микола вирішив
влаштуватись на роботу в магазин, що знаходиться на першому
поверсі будинку, де він мешкає, вантажником.
Учитель. Використовуючи ст. 188, 190, 191 Кодексу законів
про працю визначте, кого з цих підлітків роботодавці мають право
прийняти на роботу і на яких умовах.
Враховуючи незавершеність фізичного та психічного розвитку
неповнолітніх та необхідність здобуття ними освіти, закон встанов-
лює для них певні пільги під час роботи.
завдання
A.       16-річний Віктор під час літніх канікул влаштувався працюва-
ти в редакцію газети кур’єром.
Б. 17-річна Надія влаштувалась на роботу прибиральницею в лі-
карні.
Використовуючи ст. 51, 187, 192, 194, 195 Кодексу законів про
працю, визначте:
1)                  Якою повинна бути тривалість їхнього робочого дня?
2)                  За яким принципом їм нарахують зарплатню?
3)                  Які обмеження, пов’язані з тривалістю робочого часу, дія-
тимуть щодо цих робітників?
4)                  Які пільги вони мають щодо відпустки?
B.       17-річна Ганна працює прибиральницею в магазині. Хазяїна
магазина не влаштовує, що дівчина може працювати тільки
вдень, і він вирішив її звільнити.
        Використовуючи ст. 198 КЗпП, поясніть, чи може він це зроби-
ти і за яких умов.
Г. Батьки 17-річного Валерія, який працює на АЗС, вимагають
розірвання трудового договору на тій підставі, що робота погано
впливає на здоров’я їх сина.
        Використовуючи ст. 199 КЗпП, поясніть, чи мають вони на це
право.
Віртуальний «ярмарок вакансій»
Учні за допомогою комп’ютерів та мультмедійних приладів роз-
глядають рекламні проспекти різних підприємств, фірм тощо,
аналізують їх, обирають ті, що становлять для них певний інтерес.
Потім обговорюють з учителем та в групах.
Вправа «Відкритий мікрофон»
Згадайте, чи завжди ваші однолітки, які працюють чи працю-
вали, проходили процедуру офіційного працевлаштування.
Учитель. На жаль, в наш час кількість підлітків, що бажають
працювати, перевищує кількість робочих місць. Крім того, підпри-
ємцям не завжди вигідно офіційно укладати трудовий договір з не-
повнолітніми.
Запитання
Чому підприємцям вигідніше брати неповнолітніх на роботу не-
офіційно?
Учитель. Таким чином, у нас існує «ринок чорної праці»,
тобто неофіційної. Але на такій напівлегальній роботі, як правило,
не забезпечується охорона праці неповнолітніх і є перспектива бути
ошуканими (отримати зарплату менше обіцяної) й не мати можли-
вості довести це. Таким чином, фактично відбувається експлуатація
неповнолітніх, яка заборонена як міжнародним, так і українським
законодавством. Питаннями боротьби з експлуатацією неповноліт-
ніх опікуються Комітет з прав дитини, місцеві прокуратури та
управління юстиції.
Бесіда
1.      Які документи потрібні для влаштування на роботу?
2.      Які людські якості притаманні різним професіям?
3.      Які рекомендації психолога будуть корисними при влаштуван-
ні на роботу?
4.       На що звертають увагу найчастіше роботодавці?
5.      Які права людини найчастіше порушуються під час влаштуван-
ня її на роботу? Чи відомі вам такі факти з життя?
6.      Де і за яких умов можуть працювати підлітки?
7.      Які пільги мають працюючі неповнолітні?
1.      Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2.      Підготуватись до уроку тематичного оцінювання.
Завдання до тематичного оцінювання

Учитель пояснює, що оцінюватись будуть знання та вміння
з трьох тем: цивільне право, сімейне право, трудове право. Урок бу-
де складатися з написання тестової роботи і розв’язання юридич-
них задач (якщо ви обрали форму захисту проектів, то пояснюєте,
як це буде відбуватись).




Мета уроку : узагальнити та проконтролювати знання з теми, перевірити сформованість вмінь пояснювати та розтлумачувати поняття (правило, право, закон конституція та ін.), описувати та оцінювати окремі правові положення та явища; перевірити, наскільки сформована свідома повага до права та закону.
Тип уроку: урок контролю та узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
Тестові завдання
1.      Система встановлених або санкціонованих державою загально-обов’язкових правил поведінки, які є юридичним регулятором суспільних відносин:
A)     звичаї;
Б) традиції;
B)     право;
Г) мораль.
2.      Укажіть, які з наведених ознак характеризують право:
A)     формується одночасно з виникненням суспільства;*
Б) існує лише у свідомості людини;
B)     має встановлену форму вираження; *
Г) регулює всі суспільні відносини.
3.      Скільки є видів правопорушень за змістом?
A)     Стільки ж, скільки і галузей права; *
Б)  більше, ніж галузей права;
B)     менше, ніж галузей права;
Г)  види правопорушень з галузями права не пов’язані.
4.       Що в перекладі означає слово «конституція»?
A)     Устрій; *
Б) угода;
B)     створення;
Г) договір.
5.      Який із видів юридичної відповідальності указано неправильно?
A)     Адміністративна;
Б) матеріальна;
B)     дисциплінарна;
Г) міждержавна. *
6.       Конституцію незалежної України було прийнято:
A)      1991 р.
Б)  1978 р.
B)     1990р.
Г)  1996 р. *
7.      Визначте види соціальної норми:
A)     укладання договору позики;
Б) святкування Великодня;*
B)     сватання перед весіллям; *
Г) неповага до старших. *
8.      Згідно з Конституцією України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено:
A)     Конституцією України; *
Б) законами України; *
B)     законами України та міжнародними договорами;
Г) міжнародними договорами.
9.       Серед суб’єктів правовідносин розрізняють:
A)     громадян;
Б) фізичних осіб;*
B)     організації;
Г) юридичних осіб.*
10.   У додержавний період роль регуляторів суспільних відносин
виконували:
A)     мораль;
Б) право;
B)     звичаї;*
Г) традиції.
Рефлексія щодо вчасності та правильності виконаних завдань.
V. Домашнє завдання
Повторити вивчений матеріал, особливу увагу звернути на визначення ключових понять.


1 коментар:

  1. Дуже багато видів робіт із учнями. Урок має чітку структуру, методи і прийоми роботи відповідають темі та завданням.

    ВідповістиВидалити